Disseny per a la inclusió: combatent les seqüeles de l'ictus a través de la moda
#dissenyXinclusió 2021

Disseny per a la inclusió: combatent les seqüeles de l'ictus a través de la moda

Disseny per a la inclusió LCI Barcelona Associació Superar l'Ictus Barcelona
05 de juliol 2021

El Museu del Disseny de Barcelona i l'associació Ojalá Projects van llançar fa uns mesos Disseny per a la inclusió (#dissenyXinclusió), una iniciativa d'aprenentatge i cocreació entre alumnes d'estudis superiors de disseny i col·lectius en diferents situacions de vulnerabilitat, estigmatització i prejudici social.

La nostra Escola ha tingut el plaer de formar part d'aquesta iniciativa amb l'Associació Superar l'Ictus Barcelona, que orienta i dóna suport a les persones que han sobreviscut a un ictus i al seu entorn amb l'objectiu de millorar la seva qualitat de vida. Al llarg d'aquestes últimes setmanes, un grup d'estudiants del Grau en Disseny de Moda tutoritzats per la professora Sonia Carrasco han participat en deu sessions de treball conjuntes amb associats de l'entitat. Els nostres alumnes han pogut conèixer les limitacions i necessitats diàries de les persones que han patit un ictus, empatitzar amb elles i buscar solucions efectives a través del disseny per fomentar la seva autonomia i independència.

Una de las sessions de treball conjuntes

El projecte va començar centrant-se en el món de la moda, però ha acabat obrint més camins de recerca i experimentació per detectar noves necessitats en altres àmbits del disseny, per exemple el de producte. La falta d'articles adaptats o el distanciament entre ortopèdia i disseny són alguns dels temes que s'han tractat.

A finals de juny, el Museu del Disseny va acollir la presentació de tots els projectes nascuts de la iniciativa. Francesc Iglesias, president de l'Associació Superar l'Ictus Barcelona, va destacar la importància de la cocreació com a "mètode disruptiu i innovador que es basa en l'usuari, en el valor del procés i en el seu resultat". Per la seva banda, la tutora Sonia Carrasco va definir l'experiència com "un aprenentatge humà que demostra que el disseny i la creativitat han de contribuir a la inclusivitat i a la conscienciació social".

Photoshoot dels projectes a l'emblemàtic Disseny Hub

A l'esdeveniment també va participar Assumpció Malagarriga, sòcia de l'entitat, qui va afirmar que "treballar junts ens ha ampliat la mirada a tots". També va defensar la necessitat que "els professionals del disseny ens tinguin en compte i vegin el món com el veiem nosaltres", i va confessar que el projecte li ha ensenyat a "no ocultar sota la paraula moda la no acceptació del cos que m'ha deixat l'ictus".

L'estudiant Valeria Matute va parlar en nom dels seus companys d'aquesta "experiència inigualable en favor de la inclusivitat que hem compartit amb persones meravelloses i que ens ha enriquit a nivell educatiu i personal".


L'ictus és una realitat que per a molts pot ser aliena, però està molt present a la nostra societat. De fet, aquesta malaltia és la primera causa de mort en dones i la primera causa de discapacitat adquirida. El projecte que hem desenvolupat amb els nostres nous amics de l'Associació Superar l'Ictus Barcelona és una prova més del poder del disseny com a procés d'aprenentatge i com a motor per a la innovació social.

L'equip de l'Associació Superar l'Ictus Barcelona i LCI Barcelona

Imatges: Marc Asensio.

Disseny de Moda
Estudiants
Col·laboracions
Esdeveniments i desfilades
2021
Aquest lloc utilitza cookies per millorar la vostra experiència de navegació i oferir-vos el millor servei possible. Al continuar navegant per la pàgina, entenem que accepta la nostra  política de privadesa. Accepto